WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU DZIAŁDOWSKIEGO

Poezja i proza w oczach młodzieży

WYJĄTKOWE SERCE
Uczniowie z XV Liceum Ogólnokształcącego kilka miesięcy temu stworzyli przestrzeń, dzięki której młodzi pisarze i poeci z Olsztyna mogą spotkać się, przeczytać swoje dzieła i wymienić się opiniami. Za nami kolejne spotkanie Młodzieżowego Klubu Literackiego.

Pochodzą z różnych szkół i środowisk, łączy ich jednak wyjątkowa pasja do poezji i prozy. Czytają, analizują, ale również sami próbują ją tworzyć. Młodzieżowy Klub Literacki to miejsce spotkań niezwykłych, młodych artystów.

Klub powstał w grudniu 2022 roku z inicjatywy uczniów XV Liceum Ogólnokształcącego. „Te takie talenty różnego rodzaju, bo i plastyczne i literackie, techniczne, one towarzyszą naszej młodzieży i z tego się ogromnie cieszę, ale dzisiaj mamy spotkanie nie tylko z naszymi uczniami, co mnie jeszcze bardziej cieszy” – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Ideę szybko podchwycili uczniowie z innych placówek. Od początku istnienia klubu na spotkaniach przewinęło się kilkadziesiąt osób z 15 olsztyńskich szkół ponadpodstawowych. „To są licea ogólnokształcące, to są zawodówki, to jest liceum plastyczne, to jest elektronik, bardzo, bardzo wiele szkół, także młodzież ma wspaniałe miejsce, żeby się wzajemnie poznać, żeby spędzać ze sobą czas” – mówi Klaudyna Bociek, opiekun Młodzieżowego Klubu Literackiego. „Integracja, nowe przyjaźnie, sposób wyrażenia siebie, genialny sposób na spędzenie wolnego czasu. To są młodzi ludzie, którzy mogliby siedzieć przed jakimiś urządzeniami elektronicznymi, a przychodzą tu, spędzają swoje popołudnia po to, żeby słuchać nawzajem swoich tekstów” – dodaje Ewa Dominiak, również opiekun klubu.

Czerwcowe spotkanie podsumowało dotychczasową działalność. Nie zabrakło też rozmów o przyszłości. „Już myśleliśmy o tym na ten rok, żeby wydać antologię naszych twórców, która myślę, będzie wyjątkowym dziełem. Myśleliśmy też w ramach warsztatów dla dzieci o wprowadzeniu autorów, którzy piszą już na dużą skalę, żeby nasi autorzy, nasi mali literaci i duzi literaci mogli poczuć się profesjonalnie” – zapowiada Anita Osowska, opiekun klubu.

Spotkania klubu to bezpieczna przestrzeń, w której młodzi artyści mogą podzielić się swoją sztuką. Uczniowie już deklarują, że w przyszłym roku szkolnym również będą je odwiedzać.